Przejdź do sekcji:

ODWOŁANE! Art+Feminism Edit-a-thon 2020. Maraton redagowania Wikipedii

Dołącz do łódzkiej, polskiej społeczności redaktorek i redaktorów! Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tajniki edytowania Wikipedii, bez względu na doświadczenie, płeć czy pochodzenie. Tegoroczny temat to Sztuka i Aktywizm (Art+Activism). W marcu będziemy w Muzeum Sztuki w Łodzi wspólnie redagować Wikipedię już po raz trzeci! W Łodzi akcję  zainicjowała antropolożka kultury, dr Alicja Kujawska we współpracy z doświadczoną Wikipedystką Martą Maliną Moraczewską.


INFO

Miejsce

ms1, sala warsztatowa, 1 piętro

Czas

14 marca, sobota, g. 11:00-18:00

Jak dołączyć? Wystarczy:

> Wybrać temat, którym chcesz się zajmować.

> Przyjść z własnym komputerem na warsztaty. Udostępniamy zasoby naszej biblioteki, ale możesz też przynieść własne materiały.


♦ Jeśli nie masz komputera – daj znać, coś wymyślimy!

♦ Jeśli nie chcesz pisać, ale znasz języki obce – zapraszamy do tłumaczenia tekstów z Wikipedii z innych języków niż polski.

♦ Jeśli nie chcesz redagować informacji, a wolisz pracować z wizualiami – będziemy szkolić również z opracowywania dokumentacji i udostępniania jej w Wikicommons.


Po raz kolejny spotykamy się na wydarzeniu w ramach międzynarodowej akcji Art and Feminism. Art + Feminism to organizacja non-profit, która bezpośrednio zajmuje się nierównością płci, feminizmu i sztuki na Wikipedii. Budując od 2014 roku globalną społeczność i organizując lokalne edycje, uzupełniamy luki w treści i współpracujemy z redaktorkami i redaktorami.

Badania wskazują, że liczba kobiet redaktorek Wikipedii stanowi 16% na całym świecie (23% w Stanach Zjednoczonych). Narzędzia analizy danych i badania lingwistyki komputerowej wykazały, że Wikipedia zawiera mniej i mniej obszernych artykułów na temat kobiet; te same narzędzia wykazały uprzedzenia dotyczące płci w artykułach biograficznych.

To problem.

Gdy kobiety, cis i trans, osoby niebinarne, osoby kolorowe i mniejszości etniczne nie są reprezentowane podczas pisania i edytowania w dziesiątej najczęściej odwiedzanej witrynie na świecie, informacje o ludziach takich jak my są zniekształcone i fałszywie przedstawione.

Właśnie dlatego od trzech lat spotykamy się i działamy, chcąc to zmienić. Po raz kolejny będziemy uczyć się edytować, aktualizować i dodawać artykuły oraz materiały wizualne do ​​Wikipedii. Wybieramy marcową datę, bo marzec to światowy miesiąc historii kobiet.

Harmonogram warsztatów:

11:00 – 13:00 – szkolenie z redagowania Wikipedii, rozmowa, wybór tematów

13:00 – 13:20 – joga na krzesłach*, prowadzi Marta Pierzchała

13:20 – 14:00 – przerwa na lunch

14:00 – 17:00 – druga sesja, pisanie artykułów, dyskusja dalszym losie artykułów

17:00 – 17:20 – joga na krzesłach*, prowadzi Marta Pierzchała

17:20 – 18:00 – kończenie artykułów, podsumowanie

*joga na krzesłach – krótkie ćwiczenia rozluźniające plecy i barki z wykorzystaniem przyrządów biurowej opresji - dla chętnych.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms1, sala warsztatowa, 1 piętro

Czas

14 marca, sobota, g. 11:00-18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE