Przejdź do sekcji:

Andrzej Zwierzchowski. Działania archaiczne

Cena: 150 zł
Waga: 0.94 kg

Publikacja ukazuje w retrospektywnym ujęciu twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego - prace na papierze oraz malarstwo z lat 1967-2023; pejzaże, serie portretów, obrazy o tematyce szkolnej, obyczajowej, biblijnej, mitologicznej i podróżniczej.

Przez niektórych krytyków sztuki i kuratorów wystaw, twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego określana jest jako skupiona na problematyce przestrzeni, światła i metafizycznych odniesień. Inni zauważają obecną w tym malarstwie ogromną pasję poszukiwania, która nie pozwala artyście na dłuższe trwanie przy już osiągniętym rozwiązaniu jakiegoś malarskiego problemu; pasję, która powoduje, że jest to sztuka otwarta na ryzyko poszukiwania nowego a wyrzekania się wygody obcowania ze znanym i opanowanym; że jest to sztuka wynikająca bardziej z wewnętrznego przeżycia niż czynnika zewnętrznego, w wyższym stopniu wyłaniająca się z kontemplacji niż obserwacji.

Słowem, jakim można opisać twórczość Andrzeja Zwierzchowskiego, jest harmonia. Definiuje ją także ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań. Artysta reprezentuje bardzo odważne podejście. Wymyśla nowe sposoby, a nie modyfikuje już istniejące. Jego życiem kieruje ciekawość świata, co odzwierciedla się w  sztuce artysty. Zwierzchowski nie poddaje się także wpływom mód, tworząc własny, charakterystyczny styl.

Jego twórczośc to w większości autorskie komentarze, spostrzeżenia, reminiscencje, wspomnienia i refleksje, nierzadko zabarwione specyficznym humorem. Artysta eksperymentuje też z malarską materią i formą obrazu, w spektrum od figuracji do abstrakcji, od pojedynczego widoku do obrazów w obrazie, od pojedynczego płótna po kalejdoskopowe lub wieloelementowe kompozycje.


Wydawca:  Muzeum Sztuki w Łodzi
Redakcja: Andrzej Biernacki, Wiesław Łuczaj
Autorzy tekstów: Andrzej Zwierzchowski, Andrzej Biernacki, Wiesław Juszczak
Tłumaczenie tekstów: Barry Keane, Justyna Wencel
Koordynacja wydawnicza: Andżelika Bauer
Projekt graficzny: Ryszard Bienert

ISBN 978-83-66696-52-5
Rok wydania: 2023
Format: 21,6 x 28 x 2,3 cm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 322
Ilość ilustracji: ok 167  (160 barwnych i 7 czarno-białych)
Język: wydanie dwujęzyczne polsko/angielskie


Publikacja towarzysząca wystawie „Andrzej Zwierzchowski. Działania archaiczne” w Muzeum Sztuki | ms2, ul. Ogrodowa 19 Łódź (25.10.2023 - 24.03.2024)


Regulamin księgarni       Kontakt

Cena: 150 zł
Waga: 0.94 kg

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE