Przejdź do sekcji:

Adam Lipszyc oprowadza po wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”

Zapraszamy na oprowadzanie Adama Lipszyca - eseisty, tłumacza i badacza psychoanalizy oraz dwudziestowiecznej myśli żydowskiej, po wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”, którą jeszcze do 25 września możecie oglądać w ms2!

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

11 września, godz. 14:00
Jerzy Krawczyk jest jednym z najbardziej oryginalnych polskich malarzy XX wieku. Związany z Łodzią, zaistniał publicznie jako artysta w 1945 roku na wystawie w łódzkim Ośrodku Propagandy Sztuki. Uczęszczał na wykłady Władysława Strzemińskiego i na swój sposób zinterpretował jego Teorię widzenia, wypracowując własną formułę malarstwa, nazwanego przez siebie realizmem przestrzennym. Autotematyczny wątek sztuki o sztuce i życiowe doświadczenie, również wojenne, były kluczowe dla jego malarstwa. Rozwijał je intensywnie aż do samobójczej śmierci w 1969 roku.

Prace prezentowane na wystawie charakteryzuje różnorodność stylów i konwencji. Krawczyk w wyjątkowy sposób wykorzystywał liczne kanony, przenosząc je we współczesność. Wybór dzieł na wystawie kładzie szczególny nacisk na doświadczenie Zagłady, które naznaczyło twórczość malarza w powojennej rzeczywistości.

Adam Lipszyc – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, uczy w Szkole Nauk Społecznych oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. W IFiS PAN kieruje Ośrodkiem Myśli Psychoanalitycznej. Laureat nagrody im. Andrzeja Siemka „Literatury na Świecie”, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia (od 2019 roku członek kapituły Nagrody). Zajmuje się filozoficznymi konsekwencjami psychoanalizy, filozofią literatury i dwudziestowieczną myślą żydowską. Ostatnio opublikował “Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej” (Kraków 2018), “Freud:logika doświadczenia. Spekulacje marańskie” (Warszawa 2019) oraz “Melville. Ostatki tożsamości” (2022).

Wydarzenie towarzyszy wystawie “Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”  więcej informacji o wystawie.

Wystawie towarzyszy katalog wydany wspólnie z Zachętą Narodową Galerią Sztuki.

WIĘCEJ INFO

prowadzenie

Adam Lipszyc

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją

Mapa

INFO

Miejsce

ms2 , Ogrodowa 19

Czas

11 września, godz. 14:00

prowadzenie

Adam Lipszyc

wstęp

w cenie biletu na wystawę + 1 zł

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE