Przejdź do sekcji:

Finisażowe oprowadzanie kuratorskie: Komponowanie przestrzeni

Ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy". Wspólnie z Katarzyną Słobodą można było eksplorować przestrzeń kształtowaną przez takie sławy jak Kobro, Gabo, Calder, Hepworth, Pevsner, Arp, Archipenko czy Gonzales.


INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy

Czas

1 lutego 2020, g. 17:00

Podążając za eksperymentami rzeźbiarek i rzeźbiarzy awangardy, wystawa prześledziła kulisy i konsekwencje fascynujących modernistycznych odkryć dotyczących relacji pomiędzy przestrzenią, ruchem i ciałem. Przewodniczką po nich była Katarzyna Kobro i jej prace, które pokazane zostaną w kontekście twórczości takich współczesnych jej twórców, jak m.in. Naum Gabo, Alexander Calder, Barbara Hepworth, Antoine Pevsner, Jean Arp, Alexander Archipenko czy Julio Gonzales. Przede wszystkim postawiłyśmy pytanie o to, w jaki sposób artystki i artyści – eksperymentując z materialnością i plastycznością czasu, przestrzeni oraz dynamiki rytmów ludzkiego ciała – oddawali złożoność doświadczenia nowoczesności. 

Kobro twierdziła, że dynamizm naszej motoryki może być ujmowany poprzez rytm następujących po sobie momentów ruchu i przystanków rozgrywających się w przestrzeni i czasie. Rzeźba stanowiła dla niej model nowego harmonijnego porządku codziennego otoczenia, zestrojonego z optymalną psychofizyczną koordynacją działań człowieka. Konsekwencją miały być zracjonalizowane zachowania społeczne, których celową organizacją kierują – by użyć pojęcia zaproponowanego przez Kobro – „emocje planowości”. Artystka, obok Kompozycji przestrzennych, rzeźbiła również akty, do których pozowały bliskie jej kobiety lub ona sama. W dziełach ujmujących postać z delikatną i czułą schematycznością, możemy doszukiwać się również wpływów czasoprzestrzennych rytmów na samo ciało. Wystawa łączyła więc te dwa zdawałoby się odrębne wątki jej twórczości, pokazując przepływy pomiędzy codziennymi rytmami ciała i jego otoczenia.

Wstęp w cenie biletu na wystawę.

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, przestrzeń wystawy

Czas

1 lutego 2020, g. 17:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.