Przejdź do sekcji:

Post-Industralia: "PGR. Obrazy" - projekcja i dyskusja

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

8 stycznia 2020, g. 18:00

Tysiąc sześćset sześćdziesiąt sześć zlikwidowanych Państwowych Gospodarstw Rolnych, tysiące osób bez pracy. Transformacja państwowego sektora rolnego, likwidacja PGR-ów to liczby, ale za nimi kryją się dotąd przemilczane ludzkie historie, które zebrała dziennikarka Joanna Warecha w swojej rodzinnej wsi Grużajny i utrwaliła w filmie z 2018 roku "PGR. Obrazy".

Ostatnim filmem o ludziach pozostałych po PGR-ach, który przedarł się do szerszej publiczności była “Arizona” Ewy Borzęckiej z 1997 roku. Uwagi mediów i miejskiej publiczności nie przykuł siedem lat wcześniejszy wrażliwy, obserwacyjny film “Mgła” Ireny Kamieńskiej. Za to groteskowy obraz zaniedbanej i nietrzeźwej wsi topiącej beznadzieję w tytułowym tanimi winie w filmie Borzęckiej zgodny był z tym, jak sytuację na peryferiach kraju widziało wiele osób odpowiedzialnych za tworzenie obrazów i dyskursów. Czy “PGR.Obrazy” Joanny Warechy ma moc odwracającą tę tendencję?

Po projekcji filmu odbyła się dyskusja z reżyserką oraz Moniką Borys, kulturoznawczynią zajmującą się (nie)widzialnością polskiej wsi, współkuratorką wystawy “Disco Relaks”, którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Spotkanie poprowadziła Marta Madejska.

Joanna Warecha - urodzona w Pasłęku. Wychowana w Państwowych Gospodarstwach Rolnych na Warmii. Dziennikarka, dokumentalistka, działaczka społeczna, matka 18 letniej córki. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczęła w 1997 roku w Redakcji Rolnej. Od 2007 roku do 2010 była kierowniczką Informacji i Produkcji TVP Olsztyn. W 2011 roku została szefową serwisów informacyjnych w TVP Info. W 2013 roku współtworzyła kanał telewizji regionalnej, była dyrektorka ds. programowych w TVP Regionalnej. W styczniu 2017 została kierowniczką Programu Regionalnego TVP Olsztyn. Działa społecznie. Jest dziesięcioosobowym zespole ds. sytuacji kobiet w małych miasteczkach i wsiach, powołanym jeszcze przez prof. Małgorzatę Fuszarę. Reżyserka filmu dokumentalnego "PGR. Obrazy”.

Monika Borys - kulturoznawczyni, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Naukowo zajmuje się kulturą wizualną lat 90. i reprezentacjami klas ludowych. Autorka książki “Polski bajer. Disco polo i lata 90.” wydanej nakładem wydawnictwa W.A.B. Publikowała artykuły i eseje m.in. w “Praktyce Teoretycznej”,“Widoku. Teoriach i Praktykach Kultury Wizualnej” oraz w “Dwutygodniku". Jest współkuratorką wystawy “Disco Relaks”, którą można oglądać w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Cykl „Post-Industralia – transformacje” to interdyscyplinarne, comiesięczne  spotkania poświęcone przepracowaniu doświadczenia upadku dużych zakładów pracy w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych w różnych miejscach Polski. Przedstawimy projekty zajmujące się transformacją ustrojową i wspólnotami „osieroconymi” przez zlikwidowany przemysł i uprzemysłowione rolnictwo.

O ruinach napisano już sporo, jeszcze więcej pokazano. Porzucone maszyny i architektoniczne skorupy są czymś namacalnym i bardzo „atrakcyjnym” w oku kamer i aparatów. W oczach rozpadających się lokalnych społeczności, dla których obecne „ruiny” nie tak dawno stanowiły miejsce pracy i główny ośrodek życia – przeciwnie. Przemysł wiele im dawał, ale i dużo odbierał – przede wszystkim zdrowie i czyste środowisko wokół. Z chwilą wejścia nowych inwestorów i deweloperów ruiny znikają, znika kontrast poszukiwany przez obiektyw. Zostają tylko opowieści.

W cyklu „Post-Industralia” skupimy się na uspołecznionych projektach artystycznych i reporterskich ostatniej dekady portretujących ludzkie losy, zbierających historie mówione i włączających do współpracy dawnych robotników i robotnice nieistniejących już zakładów pracy. Spróbujemy zrozumieć, co się właściwie stało w Polsce po 1989 roku, nie tylko na poziomie politycznym i gospodarczym, ale i emocjonalnym. Spróbujemy zrozumieć, co nas ukształtowało i skąd sami przychodzimy – artystki, badacze, dziennikarki, dzieci PGR-ów, przemysłowych centrów i fabrycznych peryferii.

kuratorka cyklu: Marta Madejska

Bilety: 1 zł

 

WIĘCEJ INFO

Podziel się informacją

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19, sala audiowizualna

Czas

8 stycznia 2020, g. 18:00

Podziel się informacją

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Logotypy UE