9. edycja „Festiwalu Kultury bez Barier”

30 września 2021 roku rusza 9. edycja Festiwalu Kultury bez Barier. Jego ideą jest zniesienie wszelkich barier, które uniemożliwiają wielu osobom uzyskanie swobodnego dostępu do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury. Festiwal potrwa do 10 października, a jego tegoroczne hasło brzmiące #MOŻESZbyćBLISKO, zwraca uwagę na bezpośredni kontakt widza z potrzebami z dziełem. Muzeum Sztuki w Łodzi po raz kolejny włącza się w program Festiwalu.

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72), ms1 (Gdańska 43), ms2 (Ogrodowa 19)

Czas

2, 5, 7, 9 października 2021

2 października (sobota) godz. 11.15-14.15 warsztat „Blisko…na dotyk ze sztuką. Stwórz własną grę sensoryczną”

prowadzenie: Kołobajki – pracownia książek dotykowych, Katarzyna Kończal (Dział edukacji MPH)

miejsce: Muzeum Pałac Herbsta (ul. Przędzalniana 72)

Zapraszamy na warsztaty podczas których tworzyć będziemy sensoryczne memory. Inspiracji poszukamy w eksponatach prezentowanych w Muzeum Pałac Herbsta, w emocjach, jakie pojawiają się, gdy poznajemy konkretne dzieło, w skojarzeniach oraz we wspomnieniach dotyczących naszej osobistej „przygody” ze sztuką.

Spotkanie to także okazja do rozmowy o podstawowych zasadach pracy z tyflografiką. Na koniec rozegramy partyjkę wyjątkowymi, stworzonymi przez siebie kartami memory.

Zapisy przez stronę internetową festiwalu lub telefonicznie: 506 941 803.

 

5 października (wtorek) godz. 17.17 wykład o historii Muzeum Sztuki w Łodzi

prowadzenie: Agnieszka Wojciechowska-Sej

miejsce: ms1 (ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43)

Muzeum Sztuki w Łodzi to instytucja badająca i prezentująca sztukę awangardową oraz progresywne zjawiska artystyczne. Muzeum założone w 1930 r. jest jedną z najstarszych do dziś istniejących instytucji kolekcjonujących sztukę awangardową. Realizowany program koresponduje z rewolucyjnym projektem wypracowanym na przełomie lat 20. i 30. XX wieku przez grupę „a.r.”. Jej członkowie – Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Julian Przyboś i Jan Brzękowski – przekazali nowo powstającemu muzeum dar w postaci zgromadzonej przez siebie kolekcji sztuki współczesnej. Dziś tym darem dzielimy się z gośćmi Muzeum: realnie w siedzibach oraz wirtualnie poprzez portal www.zasoby.msl.org.pl.

Wykład odbędzie się w sali edukacyjnej ms1. Zostanie poprowadzony wraz z audiodeskrybowaniem prezentacji oraz będzie tłumaczony na PJM. Przestrzeń jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach. Miło będzie nam podjąć gości wegańskim poczęstunkiem. Zapisy na wydarzenie odbywają się poprzez stronę festiwalu lub telefonicznie: 665 180 083 w godz. 8:00 – 16:00  (pn.– pt.). Pod tym numerem udzielamy też dodatkowych informacji.

 

7 października, godz. 17.17 (czwartek) „Migiem o sztuce” – oprowadzanie w PJM po wystawie „Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia” cz. 1

prowadzenie: Agnieszka Kołodziejczak

miejsce: ms2 (ul. Ogrodowa 19)

Oprowadzanie poświęcone nowej odsłonie wystawy prezentującej prace z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Pojawiający się w tytule „atlas” określa główne założenie wystawy, która podobnie jak zbiór map przeprowadza widza po ścieżkach pojęć związanych z nowoczesnością. Najlepiej przekonać się o tym  podczas samodzielnego ich eksplorowania. „Ćwiczenia” zawarte w podtytule wystawy sugerują aktywny udział odbiorcy w zwiedzaniu i interpretowaniu dzieł.

Przestrzeń jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach. Oprowadzenie nie będzie tłumaczone na język foniczny.

Zapisy na wydarzenie odbywają się poprzez stronę festiwalu lub telefonicznie: 665 180 083 w godz. 8:00 – 16:00  (pn.– pt.). Pod tym numerem udzielamy też dodatkowych informacji.

 

9 października (sobota) godz. 15.15 warsztat „Łódź w zmysłach”

prowadzenie: Magdalena Rutkowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk

miejsce: ms2 (ul. Ogrodowa 19)

Miasto to nie tylko architektura, którą możemy zobaczyć, to wielozmysłowe doznanie, czasem przyjemne i miłe, a czasem też uciążliwe. Zapach gotowanych po sąsiedzku potraw, parkowej roślinności, ale czasem też spalin czy niemiła woń z okolicznych zakładów przemysłowych. Miasto to również dźwięki: samochodów, gwar rozmów, wesołe krzyki dzieci na okolicznym placu zabaw, a także powierzchnie, po których się poruszamy: mniej lub bardziej gładki asfalt, chropowate płyty chodnikowe, wyboiste kocie łby czy miękkie trawniki. Punktem wyjścia do warsztatów będzie fragment wystawy „Atlas Nowoczesności. Ćwiczenia” poświęcony pojęciu „Miasto”, a szczególnie praca Andrzeja Dłużniewskiego „Utwór łódzki, cisza - 9 sek., obrót kręgu o 17 stopni - 7 sek.”

Prosimy, aby na zajęcia przynieść „coś” ze swojej okolicy – coś co można zobaczyć, usłyszeć lub dotknąć. Zajęcia dostosowane dla osób niewidomych (audiodeskrypcja i tyflomateriały). Będzie nam również towarzyszył tłumacz PJM. Przestrzeń jest przystosowana dla osób poruszających się na wózkach.

Miło będzie nam podjąć gości wegańskim poczęstunkiem. Zapisy na wydarzenie odbywają się poprzez stronę festiwalu lub telefonicznie: 665 180 083 w godz. 8:00 – 16:00  (pn.– pt.). Pod tym numerem udzielamy też dodatkowych informacji.

 

A to tylko zapowiedź tego co przygotowaliśmy dla Was tej jesieni. Śledźcie naszą stronę internetową i facebook Muzeum Sztuki, tam zaprosimy Was między innymi na kolejne oprowadzania w PJM po wystawach zarówno stacjonarnie w siedzibie Muzeum, jak i za pośrednictwem platformy Zoom. Szykujcie się też na oprowadzania kuratorskie z audiodeskrypcją na żywo.


 Po więcej informacji o Festiwalu odsyłamy Was na stronę internetową fundacji:

Fundacja Kultura bez Barier

oraz na Facebook "Festiwalu Kultury bez Barier"

Festiwal Kultury bez Barier - profil na Facebooku

#9FKBB #MOZESZbycBLISKO


Podziel się informacją

INFO

Miejsce

Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72), ms1 (Gdańska 43), ms2 (Ogrodowa 19)

Czas

2, 5, 7, 9 października 2021

Podziel się informacją