Wystawy planowane w 2017 roku

Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta

ms2Ogrodowa 19
27 października 2017 – luty 2018
kuratorzy: Andrij Bojarov, Paweł Polit, Karolina Szymaniak

Wystawa ukaże związki koncepcji estetycznych Debory Vogel, pisarki i teoretyczki sztuki, z praktykami awangardowymi okresu międzywojennego, m.in. z twórczością artystów z lwowskiej grupy „artes” oraz twórców indywidualnych, m.in. Leona Chwistka i Władysława Strzemińskiego. Zaprzyjaźniona z Brunonem Schulzem i Witkacym, Debora Vogel była autorką utworów poetyckich opisujących sposób życia w nowoczesnej przestrzeni miejskiej podporządkowanej zasadom racjonalnej organizacji. Wystawa gromadzić będzie prace nawiązujące do popularnej ikonosfery przedwojennego Lwowa – wypełnionego reklamami świata komercji i rodzącego się konsumeryzmu. Zestawiać będzie fotografie dokumentalne Lwowa z lat 30. ze współczesnymi wizerunkami miasta. Oferować będzie  doświadczenie przemieszczenia się w przestrzeni miejskiej, dowodząc aktualnego wymiaru refleksji teoretycznej Vogel.


Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design

ms1Więckowskiego 36
24 listopada 2017 – 25 lutego 2018
kuratorka: Paulina Kurc-Maj, Anna Saciuk-Gąsowska

Wystawa podejmująca temat spuścizny jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych europejskich ugrupowań awangardowych w kontekście designu. Ekspozycja, na której zaprezentowana zostanie wybrana twórczość De Stijl, będzie nawiązywać jednocześnie do inspirowanych sztuką Holendrów działań polskiej awangardy, m.in. projektów grupy „Blok”, „Prasens” i „a.r.”, a także Sali Neoplastycznej Władysława Strzemińskiego zaprojektowanej do prezentowania korpusu dzieł Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej. Istotnym elementem wystawy staną się również realizacje Gerrita Thomasa Rietvelda, utrechckiego architekta, projektanta i twórcy mebli, którego projekty, określane przez niektórych mianem „elastycznego funkcjonalizmu” wpisywały się w awangardowy projekt stworzenia racjonalnego i zorganizowanego otoczenia dla życia nowoczesnego człowieka.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.