Konferencja naukowa: Studio Eksperymentalne Polskiego Radia

INFO

Miejsce

ms2, Ogrodowa 19

Czas

13.10.2017 - 14.10.2017

W dniach 13 i 14 października 2017 roku Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi, organizują konferencję poświęconą Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia (PRES) w związku z 60. rocznicą powołania placówki do życia.

Dziedzictwo awangardy i jego współczesne aktualizacje są jednym z ważnych tematów, wokół których budowany jest przygotowywany przez IAM program. Z tego względu projekt związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej ośrodkiem, w którym tworzona była awangardowa muzyka elektroakustyczna, jest jednym z filarów programu.

PRES powstało w 1957 roku w Warszawie. Jako platforma wolności ekspresji twórczej w Bloku Wschodnim miało też wymiar symboliczny. Otwarte zaledwie kilka lat po innych placówkach tego typu, jak WDR w Kolonii (1951) czy Club d’Essai de la Radiodiffusion-Télévision Française (1948), PRES działało przy radiu publicznym. Prowadzone przez muzykologa Józefa Patkowskiego stało się jednym z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć swojego czasu.

Podczas konferencji przybliżona zostanie działalność Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia w ramach socjalistycznej ekonomii, która regulowała m.in. ówczesny rozwój technologiczny, a także w kontekście scentralizowanego systemu zarządzania kulturą i związanej z nim cenzury. Omówione zostaną relacje między polem sztuki i PRES, w tym projekt wyposażenia studia autorstwa Oskara Hansena i Instrument perkusyjny Krzysztofa Wodiczki.

Przeanalizowane zostaną kontakty międzynarodowe placówki, realizowane m.in. poprzez zamówienia kompozytorskie u stypendystów Fundacji Fullbrighta, czy współpracę z takimi twórcami jak Amerykanin Michael Ranta i włoska grupa Nuove Proposte Sonore.

Podjęty zostanie także temat relacji realizatora i kompozytora, zarówno w ramach dyskusji z drugim pokoleniem realizatorów PRES, jak i na przykładzie trzech realizacji Symfonii Bogusława Schaeffera. W programie konferencji znajdzie się ponadto wykład poświęcony wczesnemu odbiorowi muzyki elektroakustycznej na przykładzie twórczości Krzysztofa Pendereckiego, oraz wystąpienie o związkach produkcji PRES i muzyki popularnej.

Zaproszeni do Łodzi goście przedstawią opracowania tematów sytuujących fenomen Studia Eksperymentalnego w szerszym kontekście. Poznamy odpowiedzi na pytania: co się zmieniło w sytuacji drugiej generacji studiów włoskich, że otworzyły się na współpracę międzynarodową? Dlaczego w Wielkiej Brytanii nigdy nie powstało narodowe studio w rodzaju PRES? Na czym polega zbiorowy aspekt tworzenia muzyki elektroakustycznej? Dlaczego muzyka eksperymentalna była częściej wspierana przez galerie sztuki niż przez instytucje muzyczne? Dowiemy się także jak produkcja muzyki eksperymentalnej wspierała strategię rozwoju nowoczesnych muzeów.

W konferencji udział wezmą: Antoni Beksiak / Bolesław Błaszczyk / Dariusz Brzostek / Cindy Bylander / David Crowley / David Grubbs / Ewa Guziołek-Tubelewicz / Lukáš Jiřička / Aleksandra Kędziorek / Sanne Krogh Groth / Michał Libera / Michał Mendyk / Flo Menezes / Antoni Michnik / Lars Mørch Finborud / Frances Morgan / Daniel Muzyczuk / Ola Nordal / Barbara Okoń-Makowska / Agnieszka Pindera / Holly Rogers / Tadeusz Sudnik / Krzysztof Szlifirski / Jan Topolski / Joanna Walewska / Laura Zattra / Marek Zwyrzykowski

Konferencja jest częścią międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – POLSKA 100.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 

Współorganizator

Załączniki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.