Bardzo Młoda Kultura: Koalicje Kultury

Koalicje Kultury to regionalna odsłona ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, którego operatorem w województwie łódzkim jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Celem trzyletniego programu jest podnoszenie jakości edukacji kulturowej w regionie łódzkim, rozpoznanie dobrych praktyk kulturotwórczych i ich promowanie, a także stworzenie zintegrowanych programów edukacji kulturowej i budowania kreatywnego oraz kulturowo świadomego społeczeństwa w województwie łódzkim.

Koalicje Kultury wspierają się na czterech filarach:

Diagnoza: przy pomocy ankiet, poprzez obserwacje oraz pogłębione wywiady opracowujemy bazę danych instytucji i edukatorów, określamy stan dotychczasowych badań nad edukacją kulturową i oceniamy stan edukacji kulturowej w województwie.

Sieciowanie: tworzymy mapę edukacji kulturowej w regionie łódzkim, zauważając nie tylko instytucje kulturalne i oświatowe, ale i niezrzeszonych nigdzie animatorów kultury i edukatorów, budujemy sieć współpracy osób związanych z instytucjami kulturalnymi, oświatowymi i organizacjami pozarządowymi.

Szkolenia: organizujemy cykl szkoleń dla edukatorów i animatorów. Obok prezentacji i warsztatów stworzymy scenariusze zajęć z zakresu edukacji kulturowej, odwołujące się do tradycji danego miejsca.

Regranting: w ramach programu organizujemy otwarte konkursy, poprzez które sfinansowane zostaną przedsięwzięcia edukacyjne, realizowane wspólnie przez instytucje i organizacje reprezentujące oświatę i kulturę.

Liderami projektu w regionie w pierwszej odsłonie programu są: Jolanta Pęgowska, prezes Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM”, Elżbieta Kwiatkowska, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, Andrzej Cieślik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim, Maciej Malangiewicz, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury. W każdym cyklu programu operator regionalny wspierany będzie wiedzą i doświadczeniem partnerów strategicznych. 

WIĘCEJ

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016-2018

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.