Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /system_cg2_1-0/_www/msl/views/functions/banery-lewa-kolumna.php on line 3

Nagroda im. Katarzyny Kobro za rok 2015 dla Jadwigi Sawickiej!

W piątek (14 października) już po raz 14. przyznano Nagrodę im. Katarzyny Kobro, która ma na celu uhonorowanie postaw artystów progresywnych i poszukujących. Laureatką za 2015 rok została artystka Jadwiga Sawicka.

W uzasadnieniu podkreślano, że wyróżnienie zostało przyznane: „za jej sztukę, której istotą jest koncept. Za prosty, ponadpokoleniowy, wielowarstwowy, poruszający i niepokorny przekaz”. Parafrazując ją samą, Sawicka „oswaja, nawraca i tresuje” i jak zwykle uzyskuje efekt, ale przewrotny.

- To jedyna nagroda, którą zawsze bardzo chciałam dostać – przyznała Jadwiga Sawicka po odebraniu dyplomu – Ze względu na patronkę, pomysłodawców i inicjatorów. Ze względu na poprzednich laureatów. Obserwowałam listę laureatów z coraz większym podziwem (…) I ze względu na instytucję, która przyznaje nagrodę. To jest jeden [Muzeum Sztuki w Łodzi – przyp.] z najważniejszych punktów na mapie polskiej sztuki. Przypuszczam, że już nic lepszego w życiu mi się nie zdarzy – powiedziała z uśmiechem.

Artystka urodziła się 14 stycznia 1959 roku w Przemyślu. Studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jerzego Nowosielskiego. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe, w których nawiązuje do kultury masowej. W swojej twórczości jest szczególnie znana z malarstwa „pisanego”.

W latach 90. malowała niewielkie obrazy z fragmentami odzieży i kosmetykami, opatrzone w fikcyjne hasła reklamowe. Z kolei pod koniec ubiegłego stulecia tworzyła wielkoformatowe obrazy z tekstu.

W Muzeum Sztuki w Łodzi zorganizowano szereg wystaw z udziałem Jadwigi Sawickiej: „Fotoobrazy - gest plastyczny w fotografii” (2006), „Oczy szukają głowy do zamieszkania” (2011), „Korespondencje. Sztuka nowoczesna a uniwersalizm” (2012), „Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych” (2013).
 

Nagroda im. Katarzyny Kobro

Pomysłodawcą idei dorocznego wyróżnienia jest prof. Józef Robakowski (wspólnie z Niką Strzemińską, córką Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego).

Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.
 

W poprzednich latach Nagrodę im. Katarzyny Kobro otrzymali:

2001 - Zbigniew Dłubak
2002 - Jürgen Blum – Kwiatkowski
2003 - Andrzej Dłużniewski
2004 - Krzysztof M. Bednarski
2005 - Teresa Murak
2006 - Krzysztof Wodiczko
2007 - Jerzy Lewczyński
2008 - Zbigniew Rybczyński
2009 - Andrzej Lachowicz
2011 - Zygmunt Rytka
2012 - Natalia LL
2013 - Cezary Bodzianowski
2014 – Robert Rumas
 

Nagrodę za 2015 r. przyznało Jury w czteroosobowym składzie: przewodnicząca Ewa Zarzycka, Marta Bosowska, Przemysław Branas i Jerzy Grzegorski.

Kuratorka: Maria Morzuch

W tym roku fundatorem Nagrody im. Katarzyny Kobro jest Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga.

';

Od lewej: Paweł Prokesz z Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, laureatka Jadwiga Sawicka, kanclerz PBKG Jacek Kuśmierczyk, przewodnicząca Jury Ewa Zarzycka, kuratorka Maria Morzuch, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan, członkowie Jury Jerzy Grzegorski i Marta Bosowska, prof. Józef Robakowski, fot. A. Taraska-Pietrzak

Galeria

Laureatka Jadwiga Sawicka, fot. A. Taraska-PietrzakDyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan,  fot. A. Taraska-Pietrzak fot. A. Taraska-Pietrzak Panichida w intencji Katarzyny Kobro, fot. A. Taraska-Pietrzak fot. A. Taraska-Pietrzak Panichida w intencji Katarzyny Kobro, fot. A. Taraska-Pietrzak Panichida w intencji Katarzyny Kobro, fot. A. Taraska-Pietrzak fot. A. Taraska-Pietrzak fot. A. Taraska-Pietrzak fot. A. Taraska-Pietrzak
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.