Archiwum

MS PROPONUJE :

1. Przedpremierowe oprowadzanie kuratorskie „ĆWICZENIA W AUTONOMII”.
TAMÁS KASZÁS WE WSPÓŁPRACY Z ANIKÓ LORÁNT (EX-ARTISTS' COLLECTIVE)

ms¹, ul. Więckowskiego 36
3 czerwca, piątek, o godz. 17.00


Jak może funkcjonować społeczność, która przetrwa zagładę nowoczesnej cywilizacji? 
Jak może wyglądać nowe budownictwo, rolnictwo, kultura, powstałe w warunkach zaniku masowej przemysłowej produkcji i konsumpcji? 
By spróbować wyobrazić sobie przyszłe formy wspólnotowego życia na ziemi, zapraszamy do wspólnotowego udziału w otwarciu wystawy „Ćwiczenia w autonomii. Tamás Kaszás we współpracy z Anikó Loránt (ex-artists' collective)”. Otwarciu towarzyszyć będzie koncert zespołu Małe Instrumenty, którego członkowie, nawiązując do wiedzy ludowej, tworzą instrumenty z przedmiotów pochodzących z recyclingu, dziecięcych zabawek, a także naturalnych materiałów. Często wbrew ich pierwotnemu przeznaczeniu. 
Serdecznie zapraszamy na otwarcie ekspozycji oraz wegański poczęstunek 
(więcej informacji tutaj: http://msl.org.pl/pl/wydarzeniams/koncerty/koncert-malych-instrumentow-towarzyszacy-otwarciu-wystawy-cwiczenia-w-autonomii--.html )


2. Przedpremierowe oprowadzanie kuratorskie „Od Matejki do Wojtkiewicza. U zarania nowoczesności”

Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
10 czerwca, piątek, o godz. 17.00

Osią narracyjną wystawy w Muzeum Pałac Herbsta jest opowieść o krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, jednej z najstarszych polskich uczelni artystycznych, która znacząco wpływała na kształt malarstwa w drugiej połowie XIX wieku. 

W pierwszej części ekspozycji dominują wątki związane z twórczością Jana Matejki i jego zbiorami kolekcjonerskimi. Wśród prezentowanych na wystawie dzieł znajdą się między innymi: „Otrucie królowej Bony” (1859), „Jan III Sobieski składa ślub w Częstochowie” (1859), „Alchemik Sędziwój i król Zygmunt III” (1867). Ponadto będzie można obejrzeć szkice kompozycyjne do obrazów oraz studia kostiumowe.

Druga część wystawy poświęcona jest zaś malarzom z krakowskiej akademii i obejmuje między innymi prace takich artystów, jak: Maurycy Gottlieb, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Witold Wojtkiewicz.

Muzeum Pałac Herbsta przygotowuje bogaty program edukacyjny kierowany do różnych grup odbiorców. Podczas licznych wykładów, spotkań dla dorosłych, warsztatów rodzinnych będzie możliwość bliższego poznania pokazywanych na wystawie dzieł oraz sylwetek ich twórców.

 (więcej informacji tutaj:  http://palac-herbsta.org.pl/wydarzenie-210-od_matejki_do_wojtkiewicza_u_zarania.html

 

3. Oprowadzanie kuratorskie „KATARINA ZDJELAR. MIĘDZY DŹWIĘKAMI”

ms¹, ul. Więckowskiego 36, 
17 czerwca 2016, piątek, godz. 17:30

Najistotniejszym obszarem działalności Zdjelar są prace wideo. Choć filmy prezentowane w Łodzi powstały w konkretnych miejscach i krajach, takich jak Ghana, Albania, Serbia, Norwegia czy Słowenia, wszystkie dzieją się jakby poza czasem i mają uniwersalny wydźwięk. Ukazują świat znajdujący się w zawieszeniu i nieciągłości, między jednym a drugim momentem, między działaniem a znieruchomieniem. W twórczości serbskiej artystki równie ważne, jak dźwięki, są bowiem momenty ciszy, nagłego przestoju, w których tym widoczniejsza staje się relacja między indywidualnym rytmem jednostki a rytmem wspólnoty. Wychodząc od tego, co prywatne, osobiste, przedstawiając zamkniętą grupę, filmy Zdjelar stanowią zarazem komentarz do teraźniejszości, opowiadają o historycznych procesach, politycznych zaszłościach i proponują otwartą na interpretacje widza diagnozę współczesności.

(więcej:  http://msl.org.pl/pl/wydarzeniams/wystawy-planowane/katarina-zdjelar--miedzy-dzwiekami.html)

 


4. Jak wynaleźć wspólnotę? Seminarium towarzyszące wystawie „Rozdzielona  wspólnota - Inoperative Community II”

     ms¹, ul. Więckowskiego 36, biblioteka
     15 czerwca, środa, godz. 18:00
    wstęp wolny

Celem seminarium będzie analiza fragmentów zaczerpniętych z książki Nancy'ego „Rozdzielona wspólnota”, zastanowienie się nad aktualnością zawartych tam refleksji oraz dyskusja nad możliwościami podjęcia w praktyce jego postulatu „wynalezienia” wspólnoty.

(więcej informacji:  https://www.facebook.com/events/1591870414438293/)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.